Početna strana > Hronika > Fatmir Sejdiu: Sa Srbijom nikada nećemo razgovarati o statusu Kosova
Hronika

Fatmir Sejdiu: Sa Srbijom nikada nećemo razgovarati o statusu Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 05. februar 2009.

Predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiju i Hašim Tači naveli su da sa Srbijom neće razgovarati o statusu Kosova i o pitanjima koja "zadiru u suverenitet države Kosovo". UNMIK neće insistirati da Priština prihvati razgovore sa Beogradom.

Posle sastanka sa šefom UNMIK-a Lambertom Zanijerom, najviši kosovski zvaničnici kazali su da se o ostalim odredbama iz paketa Martija Ahtisarija može razgovarati sa Beogradom.

Sejdiju je kazao da je sa šefom UNMIK razgovarano o rekonfiguraciji UNMIK-a.

Susret šefa UNMIK-a i kosovskih zvaničnika usledio je nakon što su Tači i Sejdiu punih nedelju dana ignorisali Zanijerov poziv za diskusiju o najavljenim pregovorima sa Beogradom o sprovođenju plana u šest tačaka, o kojem su se, ranije, dogovorile Ujedinjene nacije i Srbija.

"Razgovor je bio usredsređen na rekonfiguraciju UNMIK-a, ali i o konkretnim kretanjima i mogućnostima dijaloga sa Srbijom", rekao je kosovski predsednik.

Sejdiju je kazao da su šefu UNMIK-a preneli stav institiucija Kosova da poštuju međudržavne odnose i saradnju i sa Srbijom, i da nikada nisu rekli da su protiv razgovora o temama koje su u interesu "dve suverene države".

"Nikada nećemo prihvatiti nijednu temu ili pristup koji može na jedan ili drugi način imati za cilj da ima uticaja na pitanja statusa. Znamo da su stalni zahtevi predstavnika Srbije na tome, a mi kažemo da je to pitanje zatvoreno", rekao je Sejdiu.

Sejdiju je rekao da su sa Zanijerom razgovarali i o prenošenju preostalih ovlašćenja misije UN na Euleks i institucije Kosova i da su od šefa UNMIK dobili garancije da se smanjuje broj pripadnika misije koju predvodi.

Tači je kazao da je trenutno sva energija institucija Kosova usmerena na ostvarivanje uspeha u radu nakon proglašavanja nezavisnosti.

"Sa Srbijom je sve završeno 17. februara, kada je Kosovo proglašeno državom koju su priznale 54 države", rekao je kosovski premijer.

Tači je rekao da se sa svim susedima može razgovarati samo na nivou nezavisnih država.

Zanijer je rekao da je tačno da je uloga UNMIK-a smanjena i da su ovlašćenja koja se odnose na pitanje dijaloga sa Srbijom sada na Euleksu.

"Okolnosti na terenu su se promenile, ali dok je Rezolucije 1244 moj je mandat da izveštavam Savetu bezbednosti UN. Naravno, ja ću nastaviti kontakte sa Beogradom", rekao je šef UNMIK-a.

Zanijer je naveo da neće biti pritisaka na institucije Kosova da prihvate dijalog sa Beogradom.

Predstavnici kosovskih Albanaca tvrde da sa Beogradom neće pregovarati o primeni sporazuma u šest tačaka, koji je Srbija dogovorila sa šefom UN Ban Ki Munom, navodeći da bi primena tog dogovora predstavljala "kršenje suvereniteta Kosova, Ahtisarijevog plana i kosovskog ustava".

Odbijanje Albanaca da prihvate niz specijalnih rešenja za kosovske Srbe već mesecima predstavlja izvor neslaganja između predstavnika međunarodne zajednice i zvaničnika institucija u Prištini, ali bi se odnosi mogli dodatno pogoršati jer je kosovska vlada najavila da će, pre početka razgovora sa Beogradom, objaviti spisak uslova, uključujući i skidanje sporazuma u šest tačaka sadnevnog reda razgovora.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner